Artykuł odpowiada na pytanie, czym się kierować przy zakupie łyżew, łyżwy jakich firm są najlepsze oraz jak kształtują się ceny w sklepach sportowych.

Hokejówki czy figurówki? W przypadku mężczyzn - problemu w wyborze nie będzie - chłopak w figurówkach jest na ślizgawkach ogólnodostępnych widokiem raczej niespotykanym, zapewne dla tego, że nie ma na nich możliwości ćwiczenia skoków, piruetów, spiral itp.

W przypadku dziewczyn wybór między figurówkami i hokejówkami nie jest już taki prosty. Większość dziewczyn jeździ w figurówkach i nie wiadomo dlaczego utarł się taki podział. Dla osób zupełnie początkujących być może figurówki będą lepszym wyborem - jazda na nich jest stabilniejsza ponieważ mają ząbki oraz przedłużoną tylną część płozy. Typ łyżew jednak wymusza styl jazdy - na hokejówkach można sobie pozwolić na szybszą i bardziej elastyczną jazdę.

Łyżwy dzielą się na sznurowane i zapinane na specjalne zapięcia. Pierwsza opcja wiąże się z dłuższym i mniej wygodnym zawiązywaniem, lecz pozwala dokładnie wyregulować ucisk w konkretnych miejscach. Zapięcia są także o wiele trudniejsze w naprawie, jeśli się zepsują.

Obecnie na rynku dostępne są łyżwy plastikowe oraz skórzane (lub z innych miękkich materiałów), jedyną zaletą plastików jest większa sztywność w kostce. Skórzane natomiast po pewnym czasie doskonale się dostosują do kształtu naszych stóp i są o wiele wygodniejsze.

W niektórych łyżwach możemy spotkać rozmaite udziwnienia, na przykład takie, które umożliwiają przypięcie rolek, lub płóz. Nie polecam takiego rozwiązania - środek ciężkości na rolkach jest inaczej ustawiony niż na łyżwach. Jeśli zdecydujemy się na łyżwy z regulowanym rozmiarem dla dziecka, wybierzmy model lepszej firmy.

Najlepsze firmy to Botas (jeżdżą w nich hokeiści z NHL), Bauer i CCM. Koszt łyżew dla dziecka zaczyna się już od 100 zł, natomiast dla dorosłych od 200-300 wzwyż. W żadnym wypadku nie kupujmy łyżew w supermarketach - ich jakość jest bardzo niska i prawdopodobnie zniszczą się po kilku jazdach. Przy mierzeniu załóżmy grubą skarpetę :-)